środa, 17 grudnia 2014

21.11.2014 (piątek) – wizyta w Państwowym Muzeum Rosyjskim w Sankt Petersburgu, Sobór Zmartwychwstania Pańskiego (Cerkiew na krwi)




21 listopada 2014 roku studenci UO odwiedzili Państwowe Muzeum Rosyjskie w Sankt Petersburgu. Znajduje się ono w Pałacu Michajłowskim, będącym neoklasycystyczną siedzibą wielkiego księcia Michała – syna cara Pawła I i jego żony Zofii Doroty Wirtemberskiej. Studenci mogli tam podziwiać wspaniałe dzieła sztuki pochodzące z różnych dziedzin, m.in. malarstwa, rzeźby, rysunku, grafiki, numizmatyki czy sztuki ludowej. Kolekcje zachwycały swoją różnorodnością i oryginalnością. Każdy miłośnik sztuki mógł znaleźć coś dla siebie, gdyż w muzeum prezentowane są eksponaty zarówno sztuki współczesnej, jak i te pochodzące z wcześniejszych wieków. Studenci spędzili wiele czasu, by zwiedzić Państwowe Muzeum Rosyjskie, gdyż zawiera ono największy w Petersburgu zbiór sztuki rosyjskiej i jest jednym z dwóch największych muzeów  w Rosji. 




Po tej sporej dawce kultury studenci udali się do Soboru Zmartwychwstania Pańskiego, imponującej budowli, wyróżniającej się swoją architekturą na tle barokowej i neoklasycystycznej panoramy miasta. Co ciekawe, sobór ten został wzniesiony na miejscu, gdzie w 1881 roku został zamordowany car Aleksander II Romanow, co miało oddawać swoisty hołd zmarłemu imperatorowi. Bogactwo i przepych budowli zrobiło na wszystkich ogromne wrażenie. Z zewnątrz widoczne są płytki ceramiczne, mozaiki, szkliwione cegły, marmur, granit oraz złocone kopuły. Jednak to, co studenci mogli zobaczyć wewnątrz soboru, przeszło najśmielsze oczekiwania wszystkich zebranych. Wnętrze niemal całkowicie pokryte jest dekoracją mozaikową przedstawiającą sceny z Nowego Testamentu i wizerunki świętych. Zadziwiały także posadzki dekorowane 20 rodzajami kamieni, m.in. marmurem i porfirem. Następnie wszyscy, urzeczeni tym niebywałym widokiem, udali się na pożegnalną kolację ze studentami rosyjskimi, która stanowiła ostatni punkt pobytu w Petersburgu. 

  
  
Simona Wróbel 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz