środa, 17 grudnia 2014

18.11.2014 (wtorek) – wizyta w Katedrze Historii Krajów Słowiańskich i Bałkańskich Wydziału Historii Uniwersytetu Państwowego w Petersburgu, Międzynarodowa Konferencja Naukowa, wizyta w Kunstkamerze (Muzeum antropologii i etnografii im. Piotra Wielkiego Rosyjskiej Akademii Nauk)


Trzeci dzień przywitał Nas mroźnie, ale bardzo słonecznie. Po śniadaniu udaliśmy się do Katedry Historii Krajów Słowiańskich i Bałkańskich Wydziału Historii Uniwersytetu Państwowego w Petersburgu. Podczas drogi mogliśmy uwiecznić na zdjęciach piękny, powolny i majestatyczny wschód słońca na tle Newy. Gdy dotarliśmy na miejsce przywitano nas gorącą herbatą, a następnie udaliśmy się do sali gdzie rozpoczęliśmy drugi dzień konferencji naukowej. Spotkanie rozpoczął prof. Aleksander Filuszkin (Kierownik Katedry Historii Krajów Słowiańskich i Bałkańskich Wydziału Historii Uniwersytetu Państwowego w Petersburgu), następnie głos zabrali dr hab. Tomasz Ciesielski prof. UO, oraz dr Aleksiej Kibin. Podczas pierwszej część konferencji wysłuchaliśmy sześciu referatów.
Po wysłuchaniu wszystkich przewidzianych wystąpień naukowych w tej części  konferencji, udaliśmy się do Muzeum  Antropologii i Etnografii w Petersburgu (znane powszechnie jako Kunskamera). Obok Ermitrażu i Muzeum Rosyjskiego to najpopularniejsze muzeum miasta, które przyciąga każdego turystę, pragnącego obejrzeć słynną kolekcję anatomiczną Piotra Wielkiego. Z pewnością jest to atrakcja dla osób o mocnych nerwach,  zdecydowanie warto poświęcić trochę czasu, żeby wybrać się do znajdującego się na Wyspie Wasiljewskiej muzeum.
Kunskamera  to najstarsze muzeum w Rosji, zostało otwarte dla zwiedzających już w 1727 roku. Jest inicjatywą Piotra Wielkiego i wyrazem jego zainteresowania ludzkim ciałem. W 1697 roku w czasie pobytu w Holandii car uczęszczał  na zajęcia Frederika Ruyscha, najbardziej znanego w tamtym czasie anatoma. To właśnie tam zobaczyła na własne oczy kolekcję spreparowanych ,,osobliwości” anatomicznych, które tak go zafascynowały, że podczas następnego pobytu zakupił całą kolekcję od innego anatoma Alberta Seby. Początkowo swoje eksponaty Piotr Wielki trzymał w Pałacu Letnim, jednak rozrastająca się kolekcja potrzebowała nowego miejsca. Nakazał więc wybudować budynek zaprojektowany przez niemieckiego architekta Georga Johanna Mattarnovya, który został ukończony w 1727 roku. Wkrótce budynek stał się także siedzibą Rosyjskiej Akademii Nauk założonej przez cara. Piotr Wielki nie polegał tylko na zakupach, ale także wydał dekret nakazujący przesyłanie mu zdeformowanych płodów z całego imperium.
Dostępna dzisiaj dla zwiedzających kolekcja zdeformowanych płodów ludzkich i zwierzęcych to pozostałość liczącej ponad 2000 eksponatów, które przetrwały do dnia dzisiejszego. Jest to zdecydowanie najciekawsza i najbardziej poruszająca część muzeum,  mieszczącego także ekspozycje prezentujące gabloty z przedmiotami codziennego użytku różnych kultur, które z czasem zaczęły się pojawiać i uzupełniać zbiory muzeum. 
Po dużej dawce ,,dziwnych” emocji wróciliśmy do Wydziału Historii Uniwersytetu Państwowego w Petersburgu i rozpoczęliśmy drugą część konferencji. Po wysłuchaniu siedmiu referatów zakończyliśmy ostatni dzień konferencji w Petersburgu.







Mariusz Pakuła

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz